pawe

Gichin Funakoshi
23 grudnia 1868- 26 kwietnia 1957

Gichin Funakoshi:

Japoński mistrz karate urodzł się w 1868 roku a Shuri na Okinawie .

Pod jego okiem pobierali nauki tacy mistrzowie jak: Hironori Otsuka (wado-ryu), Masutatsu Oyama(kyokushin) czy Hidetaka Nishiyama (karate tradycyjne).

W historii japońskich sztuk walki był pierwszym człowiekiem, który wprowadził nazwę karate na określenie sztuki walki bez broni. Dzieki niemu karate stało się ogromnie popularne na całym świecie.

Nauki pobierał u mistrzów Anko Azato i Yasutsune Anko Itosu.

W 1921 na stałe wyjechał z Okinawy do Japonii i tu rozwijał sztuki walki. Jako pierwszy człowiek na świecie otrzymał oficjalny stopień mistrzowski 10 dan12 kwietnia 1924.

Pierwsze DOJO

W 1936 po wieloletniej pracy nad propagowaniem sztuki walki, czy to w formie pokazów czy wydawaniu książek, Społeczny Komitet Wspierający Karate ofiarował mistrzowi budynek, w którym założył pierwsze oficjalne dojo, czyli miejsce do ćwiczeń.

Ku zdziwieniu mistrza nad salą pojawiła się nazwa Shōtōkan (dom, siedziba falujących sosen), gdyż samego Funakoshiego nazywano Shōtō (“falujące sosny” – jego pseudonim literacki).

Słowo shōtō można w tym wypadku rozumieć jako “szum wiatru wśród falujących sosen”, zaś kan znaczy budynek, siedziba. I tak już przyjęła się nazwa stylu i zarazem Szkoły Karate-do Shotokan, chociaż sam mistrz nie był tym faktem zachwycony, gdyż twierdził, że karate jest jedno, a dzielenie je na poszczególne style jest zwykłym wypaczeniem.

Cel treningu według Mistrza

Mistrz Funakoshi nieustannie powtarzał, iż podstawowym celem treningu karate jest podsycanie w sobie ducha pokory, najważniejszej ze wszystkich postaw człowieka.

 

“Nie wystarczy walczyć jak lew, lecz należy zawsze i bez wyjątku opowiadać się po stronie sprawiedliwości”.